O GRAFIKI

Kaj je grafika?

Grafika je eno izmed likovnih področij, pri katerem lahko razmnožujemo likovno delo, tako da dobimo več enakih izvodov. Plošča, ki jo pripravimo z različnimi postopki: vrezovanjem, dolbenjem ali jedkanjem, se imenuje matrica.

Beseda grafika izhaja iz grške besede graphein in pomeni vrezovanje v neko površino. Po Slovarju slovenskega knjižnega jezika (SSKJ) pa grafika pomeni likovno umetnost, pri kateri se na plošči izdelana risba odtiskuje (Vir)

V umetniški grafiki poznamo štiri osnovne načine tiska: visoki tisk, globoki tisk, ploski tisk ter sitotisk.  Njihovo poimenovanje izhaja iz oblike matrice, ki jo umetnik uporabi. (Vir)

Več o različnih grafičnih tehnikah si lahko ogledate v videu.

 

Zgodovina grafike

Primere odtiskovanja s pečatov najdemo že v Mezopotamiji, od tam pa je uporaba pečata razširila tudi med druge narode. Med najzgodnejše postopke odtiskovanja lahko štejemo uporabo pečatov za razmnoževanje risbe ali vzorca na tkanine pri Feničanih že v 6. stoletju. V Indiji in na Kitajskem se je uporaba lesene matrice za tiskanje z različnimi rastlinskimi barvami na tkanine uporabljala tudi že prej. Na Kitajskem je znano odtiskovanje pečatov na papir že od 2. stoletja, saj so izumili postopek za izdelavo papirja že leta 105. V Evropi začnejo izdelovati papir kar tisoč let pozneje. (Jesih, 2000)

Izum papirja je nedvomno v tesni povezavi z razvojem tiska. Šele razvoj tehnologije in proizvodnje papirja je omogočil razmah visokega tiska in ostalih grafičnih tehnik, da so dosegle razvoj, ki je skozi stoletja postopoma oblikoval tehnologijo, kakršno dosegata danes tiskarstvo in reproduktivni tisk. Prvi lesorezi, odtisnjeni z lesene matrice, v evropskem prostoru najstarejši primeri tiska, so nastali že pred letom 1400. Najstarejši lesorez obstaja iz leta 1423. Tehnično je že tako dovršen, da so morali prvi odtisi lesorezov gotovo nastati že mnogo prej. (Jesih, 2000)

V 15. stoletju je Gutenberg iznašel tiskarski stroj in z njim se je začel razvoj industrijske grafike in tiskanje knjig.

Na nadaljnji razvoj pa je najbolj vplivala iznajdba fotokopirnih strojev in računalnikov. K industrijski grafiki štejemo vse vrste tiskov; revije, knjige, zemljevide, znamke, letake, plakate, potiske majic… (Vir)

Za umetniško grafiko je zelo pomembno 16. stoletje, ko je v Nemčiji ustvarjal Albrecht Dürer, znan po številnih bakrorezih, jedkanicah, lesorezih. (Vir)


Albreht Dürer, Sv. družina, 1512, suha igla  (Vir)

Preveri svoje znanje o grafiki na spodnjih povezavah:

– Kaj vem o grafiki?

– Ponovite

Creative Commons LicenseThis work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.