GLOBOKI TISK

Globoki tisk je način tiskanja, pri katerem z vtiranjem nanašamo barvo  v vdolbine na matrici. Baro površinsko očistimo in nato ploščo odtisnemo na navlažen papir. Pri tiskanju se barva iz zarez ali vdolbin prenese na papir. Pritisk v globino se izvede s pomočjo elastičnega filca. Zaradi tega se papir oblikuje po površini matrice, zareze in vdolbine so vidno reliefno izbočene. Zaradi nanašanja barve v vdolbine, v globino, se ta način tiskanja imenuje globoki tisk.

Vir: Jesih, B. (2000). Grafične tehnike visokega tiska. Ljubljana: Pedagoška fakulteta.

TEHNIKE GLOBOKEGA TISKA:

  • suha igle
  • jedkanica,
  • kolagrafija

Primer tehnike globokega tiska: KOLAGRAFIJA 

S skupnim imenom kolagrafija ime-nujemo tiste grafične tehnike, ki kot glavni oblikovalni material upora-bljajo lepilo (fr. colle).

Kolagrafijo lahko izdela vsak. Večina drugih tehnik globokega tiska je zahtevnih in dragih, nekatere tudi niso najbolj prijazne zdravju. Kolagrafijo uporabljajo umetniki, kadar želijo ohraniti svežino hitrega, neposrednega beleženja likovnih misli.

Poznamo mnogo postopkov, predstavili pa bomo enega prepro-stega, ki ga lahko hitro izvedemo in pri katerem za izvedbo ne potrebu-jemo vnaprej pripravljenih skic. Le likovno eksperimentiramo in sproti odkrivamo izrazne možnosti.
Ta postopek se imenuje risanje v sveže lepilo in ga uvrščamo med tehnike globokega tiska, ker barvo odtiskujemo iz vglobljenih delov matrice.
Uporabljamo tanjšo sivo lepenko (1,2 mm) in belo mizarsko lepilo.
Lepenko razrežemo na želene veli-kosti (formate).
Kose lepenke z obeh strani prema-žemo z lepilom, da jo zaščitimo pred vlago in tiskarsko barvo. Počakamo, da se lepilo posuši.
Nato na gladko stran lepenke nane-semo gosto mizarsko lepilo.
V sveže lepilo rišemo z leseno paličico.

Ko je lepilo suho, na matrico nanesemo gosto oljno tiskarsko barvo za globoki tisk in jo vtremo v celotno površino matrice.
S pomočjo časopisnega papirja ali posebne tkanine s plošče obrišemo odvečno barvo. Barva bo ostala samo v črtah, sledeh, ki smo jih vrisali s paličico, ko je bilo lepilo še sveže. Na drugih, gladkih mestih bomo barvo povsem zbrisali s povr-šine matrice.
Tako pripravljeno matrico postavimo na mizo tiskarskega stroja in nanjo položimo navlažen grafični papir.
Pokrijemo s polstom (filcem) in pod precejšnjim pritiskom odtisnemo. Grafični papir previdno snamemo z matrice.
Dobili smo odtis.

Primer matrice in odtisa:

 

Primeri odtisov:
         

 

 

Več lahko izveš tukaj:

Postopek kolagrafije

 

 

Licenca Creative Commons
Ta dela so objavljena pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva 4.0 Mednarod